Svjetski dana mentalnog zdravlja

Doktor Oleg Grubač

Povodom obilježavanja Svjetskog dana mentalnog zdravlja, doktor Oleg Grubač, nekadašnji učenik bijeljinske gimnazije upriličio je predavanje našim učenicima. Svjetski dan mentalnog zdravlja ima za cilj podizanje svijesti u globalnoj zajednici o ključnim problemima mentalnog zdravlja i preduzimanje akcija za stvaranje trajnih promjena u toj oblasti, kroz saradnju sa različitim institucijama.

Svjetski dan mentalnog zdravlja 2023. godine obilježava se temom „Mentalno zdravlje je univerzalno ljudsko pravo“.

Svako ima pravo na najviši mogući standard mentalnog zdravlja, što uključuje pravo na zaštitu od rizika za mentalno zdravlje, pravo na dostupnu, pristupačnu, prihvatljivu i kvalitetnu njegu te pravo na slobodu, nezavisnost i uključivanje u zajednicu.

Dobro mentalno zdravlje je od vitalnog značaja za naše cjelokupno zdravlje.

Related Posts