Proslava 45 godina mature

Generacije 1978. godine.

Mi smo posljednja generacija koja je izašla iz starog zdanja Gimnazije.

Proslava 45 godina mature učenika bijeljinske Gimnazije – generacije 1978. godine

Obilaskom zgrade stare bijeljinske Gimnazije i školskim časom u prostorijama jedne od najuglednijih bijeljinskih škola, 45. godina mature obilježila je generacija iz 1978. godine.

Ovo je zadnja generacija koja je pohađala Gimnaziju prije preseljenja na novu lokaciju u Račanskoj ulici, i jedna je od najuspješnijih koju je ikada doškolovala ova ustanova.

Darko Milošević, organizator proslave 45 godina mature istakao je da ovaj broj godina nije malo za ljudski vijek, ali da je ono što svi nose u srcima i sjećanju,, vječno mlado i razdragano“.

„Svi samo fizički nosimo breme godinama, a onu mladost, razdraganost pokazali smo i danas i ja gledam moje drugove kroz one likove koje sam ostavio u ovoj zgradi kad smo se rastali.

Mi smo posljednja generacija koja je izašla iz starog zdanja Gimnazije i njegujemo tradiciju da se ovdje okupljamo. Moram reći daje po istraživanju direktora Đukina, ovo najbolja generacija u istoriji ove škole.

Naravno to treba uzeti subjektivno, ali za mene i za nas jeste, ovo svakako jeste najbolja generacija“, rekao je Milošević.

Tokom školovanja maturanti 1978. godine, isticali su se nagradama na takmičenjima u znanju iz oblasti matematike, fizike, likove umjetnosti, književnosti, sporta, ali je kako ističe Milošević, istraživanje pokazalo i da su i desetak godina nakon mature brojni, oni koji su nastavili sa uspjesima i gradnjom značajnih karijera.

„Od 140 maturanata danas je 27 doktora, 40 ljekara sa izuzetnim karijerama, sa nama su i vlasnik IT kompanije iz Toronta, ljudi iz Beča i Sidneja, mnogo inženjera, novinara, profesora, pravnika, stručnjaka u raznim oblastima. U sportu smo bili izuzetni. Žao mi je što sa nama nije Nihad Izić koji je bio u šampionskoj ekipi KK „Bosna“ kada su bili prvaci Evrope.

Naš Nebojša Nešo Lazarević koji karijeru ostvario u Partizanu, a kasnije igrao košarku u Evropi. Zaista uspješna generacija, da sada ne izostavim sada bilo koga, jer bih mogao i morao nabrojati mnogo uspješnih ljudi iz bilo koje oblasti„kazao je Milošević.

Na okupljanjima generacije maturanata 1978. godine, obično se okupi oko stotinjak učesnika koji se podsjete školskih dana i vremena sazrijevanja u odrasle ljude spremne da učestvuju punopravno u društvenom životu i daju svoj doprinos njegovom razvoju. Ugodno druženje ovaj put su nastavili u Restoranu ;; Pet jezera“.

U zgradi Osnovne škole” Sveti Sava” sagrađene 1902. godine, nalazila se Prva bijeljinske Gimnazija koja je počela da radi kao Niža gimnazija 1. septembra 1919. godine. Otvaranjem V razreda 1924. godine dobila je naziv Realna gimnazija.

Gimnazija je preko 50 godina školovala učenike na ovoj lokaciji, da bi u aprilu 1979. godine bila premještena u novu zgradu, u Račanskoj ulici, gdje se i danas nalazi.

Gimnazija danas nosi naziv po slijepom guslaru, ustaničkom pjesniku Filipu Višnjiću.

Tekst preuzet sa portala Semberija INFO.

Related Posts