BaLMUN

Na konferenciji učestvuje oko 350 učesnika iz šest zemalja regiona.

U toku je 10. Međunarodna BaLMUN konferencija

U toku je 10. Međunarodna BaLMUN konferencija koju organizuje JU Gimnazija Banja Luka. Na konferenciji učestvuje oko 350 učesnika iz šest zemalja regiona. Pet učenica prvog razreda Gimnazije “Filip Višnjić” učestvuje u različitim komitetima i predstavljaju različite zemlje. Anastasija Planinčić i Maša Krstić učestvuju u komitetu DISEC (Disarmament and international security committee) u kom su govorile o problemima sa nuklearnim oružjem i o ratu između Rusije i Ukrajine. Maša je predstavnik Ujedinjenih Arapskih Emirata, a Anastasija Gane. Sofija Vuletić, predstavnik Danske je u komitetu SOCHUM (Social, cultural and humanitarian committee) sa temom prava žena u Iranu i položaj djece u ratovima. Marinela Gajić (Tanzanija) je u komitetu UNEA u kom se govorilo o poboljšanju kvaliteta vazduha i vode za sve ljude u svijetu. Tamara Vuković (Litvanija) u komitetu ECOSOC (Economic and social council) koji obrađuje teme o ekonomskom položaju svijeta nakon pandemije kovida 19 i rata u Rusiji i Ukrajini. U pratnji učenica konferenciju je posjetio i profesor engleskog jezika Dražen Jović.