"Европска ноћ истраживача"

Дана 29.9.2017.године од 17,оо - 22,оо h сви заинтересовани имали су прилику да посјете манифестацију "Европска ноћ истраживача" под називом "Креирајмо боље сутра", која се у нашем граду одржава већ шести пут.Организатор ове манифестације је удружење "Породични круг" а мјесто одржавања био је Центар за културу.Одзив је био велики, а посјетиоци су били не само ученици,него и они најмлађи као и људи у зрелим годинама.

Ученик другог разредам Звонимир Перић,који је јуче стигао из Ниша из Гимназије "Светозар Марковић", како би данас учествовао у програму подијелио је своје утиске са нама:"Веома сам задовољан и одморан.Јуче сам стигао у кућу домаћина и већ смо посјетили нека занимљива мјеста,као што су центар града,најбоља палачинкарница и ресторан "Пет језера".Осјећам се одморно и весело.Ми смо данас овде да представимо електромагнетну индукцију.Посматрао сам експерименте осталих учесника и највише ми се допада група под називом "Вавилон".

Професорица физике,Вера Елез,чији су ученици такође учествовали у овој манифестацији говори:"Ова манифестације се традиционално одржава посљедњег петка у септембру.Укључено је шест градова из БиХ.Ове године из Гимназије "Филип Вишњић" учествује пет тимова из физике и један из биологије и хемије.Задовољна сам одзивом грађана имајући у виду да је пропагандни дио морао бити боље организован.Данас се недовољно улаже у науку и организовање семинара,радионица и кампова за дјецу заинтересовану за истраживање ових појава би помогло.Биолози и хемичари су представили све тајне квасца,од саме грађе до употребе у исхрани.Физичари су једноставним и занимљивим експериментима покушали да прикажу посјетиоцима појаве у физици.Свакако мислим да ће се сљедеће године више ученика заинтересовати за ове науке,али једна манифестација годишње је мало".